A nehéz ügy: a melltartó fehérítése

A nehéz ügy: a melltartó fehérítése

Valószínűleg nincs olyan nő a világon, aki ne szembesült volna azzal, hogy a nehezen megtalált, roppant kedves, szeretett melltartója egy idő után ramaty állapotba kerüljön. A rendszeres használat, a nem megfelelő tisztítás bizony megviseli a minőségi darabokat is, sőt egészen elnyűtt állapotba kerülhetnek. Viszont a megviselt állapot nem jelenti azt, hogy rögtön elfelejthetjük melleink hűséges társát.

 

besárgult melltartó fehérítése

 

A melltartó fehérítése nem lehetetlen

A legtöbb esetben a besárgult, szürke melltartó nem feltétlenül jelenti azt, hogy vége szakadt a darab pályafutásának. Sok esetben inkább csak esztétikai hibákról beszélünk, mivel a melltartó anyag még mindig kiváló, pántjai még annyira tökéletesen fixálnak, merevítenek, hogy azt hihetnénk a planétát is feszesen tartanák, ha belehelyezzük az egyik kosárba. Természetesen ilyenkor még fájdalmasabb kidobni a gardróbunk egyik legszexibb, legkényelmesebb darabját, viszont valóban ez az egyetlen megoldás? Persze, egy szürkés és/vagy sárgás melltartót érthető okokból nem viselhetünk, valamint a tapasztalataink szerint a mosás sokszor csak ront a helyzeten. Például a hipó roncsolja a fehérnemű anyagát egyetemben a lágyabb öblítőkkel, amelyek azzal tesznek rosszat az anyagnak, hogy lágyítják az anyag szöveteit. Szerencsére rengeteg házipraktika, hasznos tipp áll a rendelkezésedre, amellyel nem csak újra fehérré varázsolhatod a fehérneműidet, a kedvenc melltartódat, de az új darabok esetében meg is előzheted a sárgulást.

 

Befehéredett, ami egyszer besárgult

A már említett házipraktikáknak köszönhetően szinte majdnem makulátlan állapotába állíthatod vissza kedvenc fehérneműidet arról nem is beszélve, hogy nem kell lemondanod a kedvenc melltartód szolgáltairól. Talán a legalapvetőbb praktika, amivel biztos, hogy találkozhattál már az internetet böngészve, az a szódabikarbóna használata. A szódabikarbóna fehérítő erejét már évtizedek óta használják nagyszüleink, s aminek ilyen nagyívű múltja van, nem működhet rosszul. Nem kell mást tenned, mint a besárgult, megszürkült melltartódat a kézmeleg, szódabikarbónás vízbe beáztatni, majd utána kimosni, de nem hűbelebalázs módjára. Ugyanis egy fontos szabály a sárgulás megelőzésének a kíméletes mosás. A magasabb hőfokon mosás gyengíti a melltartód anyagát, így az újra elszíneződhet. A legideálisabb hőfok a negyvenes lesz számodra, s mint azt már fentebb írtuk, hagyd ki az egyenletből a lágyabb öblítőket. Az öblítő kemikália helyett válts inkább olyan speciális mosószer adalékra, amelynek az a funkciója, hogy megőrizze a textil minőségének állagát és színét. További fontos szabály: a mosás végeztével a fehérneműt a naptól óvni! – Azaz ne szárítsd a cicifixed a napon. A pamut fehérneműk egyik tulajdonsága, hogy az anyaguk elasztánt tartalmaz, amely a napsütés által generált hő hatására besárgulhat.

Persze nem csak a szódabikarbóna tehet csodát a megsárgult melltartóval. Egy jó lavórnyi hidrogén-peroxidos vízben ásztatás is tökéletesen jót tehet a hosszú ideig derekasan helytálló cicifixszel. A fent említett anyagból csupán kettő evőkanálnyit kell beleraknod öt liternyi vízben, aztán mehet egy jó fél órás áztatás. Ezt követően mindenképpen érdemes textilkímélő mosószerrel átmosni a ruhadarabot természetesen alacsony hőfokon. Ha még mindig „sárgaságot” tapasztalsz, akkor jöhet az újabb lavór langyos víz, de ezúttal aktív oxigénes fehérítő-nátrium-perkarbonát lesz az eszközöd szintén ötliternyi vízzel vegyítve (a szer mennyisége négy evőkanál). Itt sajnos már hatórás áztatási folyamatról beszélünk, amit egy negyven fokos kímélő mosás követ. Jó, ha a fehérítőből hozzáteszel egy-két kanálnyit a mosáshoz. Mikor végeztél az utolsó lépéssel is, meglepően tapasztalod majd, hogy befehéredett, ami egyszer besárgult.

Tartalomhoz tartozó címkék: melltartó