Bár egész évben használják, de az őszi-téli időszakban népszerű csak igazán a különböző harisnyák viselése. Minden színben és mintában lehet kapni ezeket a különleges darabokat, melyek rendkívül sokat dobnak megjelenésünkön. Míg a hölgyek hordani, addig a férfiak inkább nézni szeretik a formás női lábakon, de ez csak hozzátesz értékéhez. Mindenféle vastagságban megvásárolható, az azonban mindre igaz, hogy rendkívül kényes, sérülékeny anyagokról beszélünk, melyek mosása nagy odafigyelést igényel. Hogy ne csak egyszerhasználatos darab legyen, íme, pár segítség!
Milyen gyakran mossuk a harisnyákat?
Valószínűleg nem mondunk nagy újdonságot azzal, hogy egy új harisnyát erősen javasolt az első használat előtt bő öblítőszeres vízzel kimosni, átöblíteni, mivel ezzel nagyban meghosszabbíthatjuk az élettartamát. Az a kérdés azonban már megosztóbb, hogy ezután milyen gyakran mossuk újra ezt a kényes ruhaneműt. Nos, ebben a témában erősen megoszlanak a vélemények. Az egyik tábor szerint, abban az esetben, ha nadrág alá vesszük fel, vagy csak pár órát van rajtunk, nem indokolt azonnal a mosásba helyezni, mivel alig koszolódott az anyag, így nyugodtan felvehetjük még egyszer. Azonban ők a kisebbség. A másik, sokkal népesebb tábor szerint igenis kötelező minden felvétel után a szennyesben landolnia ennek a kényes darabnak, már csak higiéniai okokból is. Műszálas anyaga ugyanis kevésbé szellőzik, így helytelen használatával fennáll a veszélye a különböző gombás fertőzéseknek. Nem egy nagy ördöngösség átöblíteni, ráadásul gyorsan száradó ruhával van dolgunk, így mi mindenképpen ezt a gyakoriságot részesítenénk előnyben.
Mosógéppel vagy kézzel?
Azt már tisztáztuk, hogy milyen sűrűn kellene, de azt is érdemes mérlegelnünk, hogy milyen módszerrel történik a kedvenc, féltve őrzött harisnya mosása. Ugyanis, ha olyan ügyesen voltunk, hogy túlélte a felvételt, majd egy egész napot vagy éjszakát, nem akadtunk bele semmibe, nem szakadt ki vagy szaladt fel rajta egy szem sem, akkor már csak egy veszélyforrás les rá: a mosás. Elengedhetetlen erre nagy figyelmet fordítani, mivel gyakori, hogy épp ebben a műveletben sérül meg, majd végzi a kukában. Itt is két táborra oszlik a nők tábora aszerint, hogy mi a helyes technika. Nincs jó vagy rossz megoldás, a lényeg mindkét esetben a szabályok betartása.
Egyrészt moshatunk kézzel. Bár kicsit időigényesebb, mivel a mosógép helyett nekünk kell elvégezni a feladatot, de sokkal könnyebben tudjuk megóvni ruhánkat. Ezt kézmeleg, langyos víz segítségével végezhetjük, amelybe egy kis szappant, öblítőszert, esetleg valamilyen érzékeny mosószert tegyünk. Kézi mosásnál fontos, hogy ne dörzsöljük, húzzuk, csavarjuk erősen az anyagot, mert így könnyen sérülhet. A harisnyákon belüli is még kényesebb termékeket mindenképpen így mossuk, mint a combfixet vagy a combfodort.
A másik tisztítási módszer természetesen a mosógép használata. Nyilván ez a kényelmesebb megoldás, azonban itt sem lehet csak úgy bedobni és elindítani a gépet. Ha ugyanis a többi ruha mellé tesszük be, erősen fennáll a lehetősége, hogy a dobban beleakad azok valamely részébe, leggyakoribb esetben például egy cipzárba. Ezt kiküszöbölendő javasolt a mosózsák alkalmazása, amely kifejezetten az ilyen kényes ruhaneműkre, elsősorban fehérneműkre lett kitalálva. Ha ebben tesszük be a gépbe, garantáltan megóvja minden sérüléstől. Ha mosógépben mossuk kedvencünket, figyeljünk rá, hogy mindössze 30°C az ajánlott vízhőmérséklet, ugyanis a túlságosan forró víz roncsolhatja az anyagot. A kevésbé érzékeny bokafixet vagy térdfixet, valamint titok harisnyát nyugodtan moshatod gépben.
Mindezeket a szempontokat betartva biztos lehetsz benne, hogy kedvenc harisnyád hosszú életű lesz!